Hitachi Capital Polska

Wynajem długoterminowy płynie z prądem

2020-11-16

 

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest prawie 15 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, a co ciekawe, prawie połowa z nich została zarejestrowana w pierwszych miesiącach 2020 roku. Coraz więcej, bo 561 jest również  elektrycznych aut dostawczych i ciężarowych. Sukcesywnie rośnie, liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych, która zwiększyła się do ok. 1,3 tys., a szacunki PSPA mówią o potencjale rynku prywatnej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych na poziomie 80–100 tys. punktów w perspektywie do 2025 roku. Ponadto na polskim rynku dostępnych jest już ponad 100 modeli samochodów (raport PSPA, listopad 2020) osobowych i dostawczych z napędem elektrycznym, jest więc w czym wybierać. 

 

Więcej „elektryków”, mało zachęt

Według prognoz analityków wzrost udziału pojazdów napędzanych prądem będzie systematycznie rósł. W Europie Zachodniej wiele krajów wprowadziło instrumenty zachęcające do nabywania samochodów elektrycznych. W większości przypadków są to zwolnienia lub ulgi podatkowe, a także dopłaty bezpośrednie do zakupu pojazdów.

Również w Polsce elektromobilność zyskuje coraz większą popularność. Jednak barierą dla jej rozwoju w naszym kraju jest przede wszystkim istotnie wyższa cena aut na prąd od cen samochodów spalinowych oraz brak istotnego wsparcia finansowego państwa. Co prawda wzorem innych państw europejskich, również w Polsce trwają prace nad systemem bezpośredniego wsparcia zakupu pojazdów. Dlatego rozwiązaniem dla firm, które chcą włączać do swoich flot pojazdy elektryczne, jest ich wynajem.

 

Rozwiązaniem jest wynajem

Opłacalność posiadania elektryków we flocie samochodów firmowych jest oczywista.

- Niższy niż w przypadku aut spalinowych koszt eksploatacji oraz tańsze w obsłudze elementy  (w samochodach elektrycznych nie ma wielu skomplikowanych podzespołów generujących koszt serwisu i naprawy). Ponadto samochody całkowicie elektryczne mogą w mieście poruszać się po buspasach oraz korzystać bezpłatnie z miejsc parkingowych – wylicza Aleksander Laskowski, Acquisition & Partnership Manager w Hitachi Capital Mobility będącego częścią Mitsubishi HC Capital.

 

Pojazdy elektryczne stają się także coraz bardziej praktyczne w warunkach codziennego użytkowania, mają pojemniejsze akumulatory, co w konsekwencji zwiększa zasięg przejazdu na jednym ładowaniu. Obecnie średni zasięg dla większości pojazdów elektrycznych – osobowych – wynosi około 380 km, a w przypadku najnowszych modeli nawet 400‒500 km.

Inną i ważną zaletą samochodów na prąd jest frajda z jazdy. Uzyskiwany szybko wysoki moment obrotowy, no i cisza w kabinie. Jednak firmy wdrażające pojazdy elektryczne są przede wszystkim świadome ekologicznych korzyści z tego wynikających 

 

Spróbować i się przekonać

Firma Hitachi Capital Polska będąca częścią Mitsubishi HC Capital, która zarządza flotą prawie 10 000 pojazdów, oferując pełną gamę samochodów osobowych, jak i użytkowych, ciężarowych, w tym pojazdy elektryczne, pod hasłem „Włączamy elektromobilność” prowadzi obecnie Wielki Test Pojazdów Elektrycznych. Dzięki temu jej Klienci mogą zweryfikować, jak zeroemisyjne pojazdy sprawdzają się w ich działalności. Celem akcji jest również edukacja i doradztwo.  Posiadający specjalistyczną wiedzę pracownicy firmy pomagają Klientom wybrać najlepsze rozwiązania do prowadzonej przez nich działalności.  
- Nasi Klienci szybciej mogą odkryć korzyści oraz przyjemności z jazdy samochodem niskoemisyjnym. Firmy testujące podkreślają chęć zmniejszania emisji CO2, redukcję zanieczyszczeń oraz hałasów, ale również obniżenia kosztów – wyjaśnia Tomasz Piekarski CCO Hitachi Capital Polska będąca częścią Mitsubishi HC Capital

Pojazdy Hitachi Capital Polska będącej częścią Mitsubishi HC Capital testowała już Poczta Polska i Żabka (pierwszą elektryczną ciężarówkę Framo), sieć sklepów spożywczych SPAR, sieć elektromarketów Neonet – Nissana e-NV200, a także firma Amtra – Nissana Leaf. Obecnie do tego grona dołączyła sieć RTV Euro AGD, która w swoim codziennym procesie dostaw sprawdza samochód dostawczy MAN Polska z zabudową kontenerową eTGE.

Wynajem długoterminowy pojazdów elektrycznych zapewnia kompleksową obsługę w zakresie serwisowania oraz ubezpieczenia samochodu, ale przede wszystkim atrakcyjne raty.
- Warto pamiętać, że samochody elektryczne nie są już niszą, a elementem współczesnego świata motoryzacyjnego i najbardziej przyszłościowym segmentem rynku. Transformacja sektora transportu w tym kierunku wymaga wiedzy i zmiany nawyków firm i kierowców. Dlatego Hitach Capital Polska będąca częścią Mitsubishi HC Capital podejmuje wiele działań  edukacyjnych dotyczących elektromobilności. Jesteśmy przekonani, że jest to słuszny kierunek rozwoju motoryzacji, a rozwiązania, jakie oferujemy odpowiadają na aktualne potrzeby Klientów – dodaje Tomasz Piekarski.

 

wstecz