Hitachi Capital Polska

Ile kosztuje wynajem długoterminowy i czy się opłaca?

Wynajem długoterminowy to alternatywa dla dobrze znanego leasingu. Ma dużo zalet, zwłaszcza dla przedsiębiorców, ponieważ wiąże się z licznymi udogodnieniami finansowo-księgowymi, oszczędza sporo czasu oraz pozwala na bezstresowe korzystanie z wymarzonego auta, nawet tego z najwyższej półki, które dotychczas było nieosiągalne. Wynajem długoterminowy to nic innego, jak leasing operacyjny, w którym masz możliwość wykupienia auta po okresie obowiązywania umowy, wraz z szerokim pakietem usług dodatkowych, takich jak pełen zestaw ubezpieczeń, czy przeprowadzanie bieżących napraw.

Wiesz już na czym polega wynajem długoterminowy. Czy się opłaca? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto wiedzieć w jaki sposób wylicza się ratę miesięcznej opłaty za taką formę finansowania i wziąć pod uwagę wady oraz zalety tego rozwiązania.

Za co płaci się w wynajmie długoterminowym?

Mechanizm wyliczania raty, którą co miesiąc należy ponieść w ramach wynajmu długoterminowego, różni się od tego, co znamy z popularnego leasingu finansowego. W leasingu opłacamy całą wartość samochodu w ratach, natomiast w wynajmie długoterminowym płaci się wyłącznie za utratę wartości auta w czasie użytkowania. W jaki sposób wylicza się tę utratę? W momencie podpisywania umowy ustala się z wynajmującym wartość końcową samochodu. To oznacza, że z góry wiesz, ile będzie warte Twoje auto po zakończeniu okresu wynajmu długoterminowego. Wartość samochodu, nawet wzorowo użytkowanego, na pewno spadnie w przeciągu kilku kolejnych lat, z uwagi na zużywające się części i przebieg, a także aktualizację oferty danej marki samochodowej. Poza ustaleniem wartości końcowej na rynkowym poziomie, zakłada się również ile auto będzie jeździło, czyli jakiego przebiegu można się spodziewać w okresie obowiązywania umowy na wynajem długoterminowy. Czy to się opłaca? Zastanówmy się jeszcze chwilę.

Wynajem długoterminowy – ile kosztuje taka forma finansowania samochodu?

Raty za wynajem długoterminowy są w ogólnym rozrachunku niższe, niż w tradycyjnym leasingu. Wpływa na to opisany wyżej sposób wyliczania okresowej opłaty – spadek wartości samochodu podzielony na liczbę miesięcy, przez które będzie obowiązywała umowa, zamiast finansowania całej wartości auta w ratach. Dodatkowo w wynajmie długoterminowym mamy szeroki wachlarz usług dodatkowych, które wynajmujący wliczają w miesięczny koszt. O jakich usługach mowa?

  • Pakiet ubezpieczeń dający komfort w razie wypadku lub awarii, w tym Assistance
  • Okresowe, obowiązkowe przeglądy techniczne
  • Zakup, wymiana oraz sezonowe składowanie opon
  • Bieżące naprawy auta wynikające z eksploatacji, np. naprawa hamulców, ustawienie zbieżności itp. Co ważne, naprawy są wykonywane z użyciem oryginalnych części w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.
  • Auto zastępcze przysługujące na czas ewentualnej naprawy
  • Wygodna w użytkowaniu karta paliwowa, uprawniająca do zniżek na materiały eksploatacyjne, tańszych wizyt na myjni itp.
  • Rozwiązania z zakresu telematyki oraz okresowe zestawienia, pozwalające na optymalizację sposobu korzystania z floty
  • Wsparcie doradcy w razie problemów z użytkowaniem auta.

Dużym plusem wynajmu długoterminowego jest swoboda działania po zakończeniu umowy. Leasing zwykle zmusza do wykupu auta, które użytkowało się przez kilka lat lub jeśli nie odkupujesz auta,sprawia, że stosunkowo wysokie raty nie przynoszą namacalnego efektu – płaciłeś sporo, a auto i tak nie należy do Ciebie. W przypadku wynajmu długoterminowego możesz wykupić auto za umówioną uprzednio cenę, zmienić je na nowszy model lub po prostu zwrócić samochód. Nawet jeśli nie decydujesz się na kontynuowanie takiej formy finansowania auta, nie masz poczucia wyrzuconych pieniędzy – comiesięczne raty nie są tak wysokie jak w leasingu i nie obciążają Twojej zdolności kredytowej oraz stanowią w 100% koszt uzyskania przychodu.

Czy warto przejść na wynajem długoterminowy?

Ile kosztuje taka przyjemność? To oczywiście zależy od marki i modelu, który wybierzesz. Im droższy i rzadszy model, tym prawdopodobnie wyższa rata. Niemniej forma wyliczania raty w oparciu o utratę wartości, podzieloną na dłuższy okres umożliwia większą swobodę w wyborze i nawet z ograniczonym budżetem można pozwolić sobie na bardziej prestiżowy model. Dużo też zależy od stopnia eksploatacji auta. Jeśli planujesz dużo i często jeździć, zostanie to uwzględnione w utracie wartości – auto będzie bardziej zużyte po okresie obowiązywania umowy. Generalizując, miesięczna rata za wynajem długoterminowy może wynosić od około tysiąca do kilku tysięcy złotych. Liczba dostępnych aut jest w tym przypadku dużo bardziej zróżnicowana, niż w leasingu, dlatego konkretniejsze wyliczenia nie są możliwe. Warto na pewno przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe, zanim zdecyduje się na tę formę opłaty za auto.

Chcę sprawdzić dostępne samochody

wstecz

Wyszukaj

 

 

Kategorie

 

Autorzy